Lahden Karate jälleen Suomen paras seura

Karaten SM-kilpailut järjestettiin Hämeenlinnan Loimua-areenalla. Lähes 12-tuntisen päivän päätteeksi Lahden Karatella oli kotiin tuomisina yhteensä 13 Suomen mestaruutta, 2 hopeaa ja kolme pronssia.

Lahden Karaten Jesse Lehtinen näytti jälleen monipuolista karateosaamistaan voittamalla ikäluokkansa alle 18-vuotiaiden katakultaa (liikesarja), sekä ottelusarjansa alle 18-vuotiaat -61 kg ja alle 21 v. -60 kg. Alle 21-vuotiaiden finaalissa Jesse otteli näytöstyyliin saavuttaen pisteet 12-4 ennen täyttä otteluaikaa. Näyttävät kiertopotkut päähän lamaannuttivat vastustajan täysin. Nuoresta iästään huolimatta Jesse on saavuttanut jo 10 Suomen mestaruutta. Nea Lehtinen vei nimiinsä katan tuplakullan taituroidessaan sekä alle 16-vuotiaiden että alle 18-vuotiaiden katasarjojen voittoon. Lehtisten perheessä juhlitaan siis yhteensä viittä Suomen mestaruutta.

Enni Lydman kahmi kolme SM-mitalia voittaen oman ottelusarjansa kultaa (U 18, +59kg) ja alle 21-vuotiaiden pronssia. Lisäksi Enni osallistui tyttöjen joukkueeseen, joka niin ikään voitti kultaa. Muut joukkueen jäsenet olivat Kiia Koponen ja Tapanilan Erän Saimi Nikander. Kiia Koponen voitti myös alle 18-vuotiaiden -59kg sarjan, ja sijoittui kolmanneksi alle 21-vuotiaiden tyttöjen sarjassa.

Ben Parikka voitti alle 21-vuotiaiden -75 kg sarjan, sekä sai hopeaa alle 18-vuotiaiden +68 kg sarjassa. Ben loisti näyttävillä kiertopotkuillaan ja vahvalla kamppailuasenteellaan saaden kovilta vastustajilta hienoja päänahkoja. Ben osallistui myös Suomen mestaruuden napanneiden alle 18-vuotiaiden poikien joukkueeseen, jossa muut jäsenet olivat Leevi Saario ja Nooa Paukkola. Nooa Paukkola taisteli upeasti seurakaveri Benin kanssa U 18, +68 kg sarjassa vieden Suomen mestaruuden nimiinsä. Leevi Saario on myös henkilökohtaisen sarjansa (U18,-68 kg) Suomen mestari.

Seuran nuorin urheilija Veeti Huuskonen vei alle 14-vuotiaiden katan Suomen mestaruuden, ja sijoittui hopealle +45 kg:n ottelusarjassa. Jaana Kirppu sijoittui alle 21-vuotiaiden katasarjassa toiseksi ja naisten katasarjassa kolmanneksi.

”Lahden Karaten menestyksen salaisuus on pitkäjänteinen, hyvä yhteistyö ja yhteishenki”, kommentoi otteluvalmentaja Tuomo Heinonen. ”Mika Virkkunen vastaa seuran kata- sekä fysiikkavalmennuksesta. Saamme myös maailmalta tuoreimmat sääntötiedot ja uudet tuulet valmennukseen aktiivisesti osallistuvan tuomarimme Pirkko Heinosen kautta. Tällaiseen menestykseen emme yltäisi ilman saumatonta yhdessä tekemistä”.

Ajankohta:
10.10.2021 – 11:45

Pysyvä linkki tähän artikkeliin: https://www.lahdenkarate.fi/2021/10/10/lahden-karate-jalleen-suomen-paras-seura-2/

Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käytättäjäkokemuksen parantamiseksi. This website uses cookies to improve your experience. Hyväksy painamalla OK / Accept with pushing OK. Lisätietoja/More Information

Tällä verkkosivustolla voidaan käyttää ns. evästeitä ("cookies") palvelun käytön seurantaan, kohdennetun mainonnan tuottamiseen ja mainonnan tehon mittaamiseen. Lisäksi evästeiden avulla kerättyjä tietoja, mikäli evästeessä on esim. käyttäjän sähköpostiosoite, voidaan luovuttaa käytettäväksi suoramarkkinoinnissa huomioiden henkilön erikseen mahdollisesti antaman voimassaolevan sähköisen suoramarkkinoinnin sallivan luvan. Eväste on lyhyt tekstitiedosto, jonka verkkopalvelin tallentaa käyttäjän kiintolevylle. Evästeiden avulla Palveluntarjoaja voi kehittää palveluaan entistä asiakasystävällisemmäksi ja tarjota asiakkailleen kohdennettuja tuotesuosituksia, tarjouksia ja etuja. Käyttäjän verkkoselain todennäköisesti hyväksyy evästeet oletusasetuksin, mutta käyttäjä voi myös torjua evästeiden käytön oman selaimen asetuksista tai poistamalla evästeet selaimestaan palvelun käytön jälkeen. Lisätietoja selainkohtaisista käyttöohjeista saa selaimen valmistajan ohjeista. Verkkopalveluun sisältyvät palvelut voivat kuitenkin edellyttää evästeiden hyväksymisen toimiakseen.
Lue lisää verkkosivujen tietosuojakäytännöstä: Verkkosivujen tietosuojakäytäntö.
Evästeiden kieltäminen saattaa estää lahdenkarate.fi - sivuston toiminnan.


  On this website can be used as a so-called Cookies, to monitor the use of the service, to produce targeted advertising and to measure advertising effectiveness. In addition, the information collected through cookies, for example, if a cookie has the user's e-mail address, may be handed over for use taking into account the direct marketing of existing electronic direct marketing person individually possibly by allowing the permit. A cookie is a small text file that a Web server stores the user's hard disk. Cookies enable a service provider to develop its services more customer-friendly and provide customers with targeted product recommendations, promotions and benefits. The user's Web browser is likely to automatically accept cookies, but the user can also combat the use of cookies in your browser settings, or by removing cookies from their browser after the service to use. For more information of proprietary operating instructions of your browser manufacturer's instructions. However, the services included in the Web service may require the adoption of cookies to function.
More Info of Privacy Policy: Privacy Policy.
Denial of cookies may prevent lahdenkarate.fi-site activities. ----

Sulje/Close