Hämeenlinnan Kokoro Cup 31.1.2010

Hämeenlinnassa käydystä Kokoro Cup –kilpailusta Lahden Karatella oli tuomisina peräti 15 mitalia. Seuran paras menestyjä oli Esa-Pekka Romppanen, joka sai kaikkiaan 4 kultaa. Romppanen oli mukana kadettien katajoukkueessa (Esa-Pekka Romppanen, Joni Kolari ja Riku Salmi), joka voitti finaalissa oman seuran toisen katajoukkueen (sekajoukkue: Lotta Tamminen, Henna Manninen ja Miko Jalava). Kadettien joukkue osallistui myös aikuisten sarjaan, jossa Romppanen, Kolari ja Salmi voittivat sekä Tapanilan Erän että järjestävän seuran (Hämeenlinnan Karateseura) joukkueet puhtaasti tuomariäänin 3-0. Tämä kilpailu toimi samalla hyvänä viimeistelyharjoitteena, koska kadettien katajoukkue on keskiviikkona 3.2 lähdössä nuorten EM-kilpailuihin Turkin Izmiriin.

Romppanen voitti myös kadettien (14-15v.) henkilökohtaisen katasarjan seurakaveri Joni Kolarin jäädessä hopealle. Samassa sarjassa joukkueen kolmas jäsen Riku Salmi sijoittui pronssille. Romppasen neljäs kulta tuli ottelusarjasta pojat 14-15v. alle 60kg. Tässä sarjassa Romppanen nappasi komean päänahkan Markus Mannoselta, jonka Suomen Karateliitto on valinnut EM-edustajaksi omaan painoluokkaansa. Romppanen edustaa Suomea Turkin EM-kilpailuissa myös henkilökohtaisissa kata- ja ottelusarjoissa.

Kultakantaan pääsi myös Henna Manninen tyttöjen 10-11v. katasarjassa, jossa hän taituroi voiton Tapanilan Erän Maria Korpelasta. Manninen sai myös hopeaa samanikäisten tyttöjen ottelusarjassa, jossa vuorostaan Maria Korpela vei voiton. Uusimpia seuran tulokkaita on Lotta Tamminen, joka joukkuehopean lisäksi sai nimiinsä henkilökohtaisen katasarjan kakkostilan, sekä pronssia 12-13 –vuotiaiden ottelusarjassa. Seuran valmentajat myönsivät Tammiselle myös joukkueen tsempparin palkinnon, jonka järjestävä seura lahjoitti.

Nea Mänty sijoittui tyttöjen 14-15v. katasarjassa tällä kertaa täpärästi hopealle. Mänty edustaa niin ikään Suomea ensi viikonloppuna käytävissä nuorten EM-kilpailuissa. Poikien (10-11v.) katasarjassa Miko Jalava sijoittui pronssille.

Jere Ajanki nappasi hopeaa vahvoilla suorituksillaan sekä nuorten että miesten sarjoissa. Nuorten (16-17v.) sarjassa voitto oli hiuskarvan varassa, ja miesten sarjassa voitto oli vieläkin lähempänä, koska sekä varsinainen otteluaika, sekä uusintaottelu päättyivät tasan, ja Jere hävisi tuomariäänestyksellä äänin 3-1.

Pysyvä linkki tähän artikkeliin: https://www.lahdenkarate.fi/2010/02/02/hameenlinnan-kokoro-cup-31-1-2010/

Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käytättäjäkokemuksen parantamiseksi. This website uses cookies to improve your experience. Hyväksy painamalla OK / Accept with pushing OK. Lisätietoja/More Information

Tällä verkkosivustolla voidaan käyttää ns. evästeitä ("cookies") palvelun käytön seurantaan, kohdennetun mainonnan tuottamiseen ja mainonnan tehon mittaamiseen. Lisäksi evästeiden avulla kerättyjä tietoja, mikäli evästeessä on esim. käyttäjän sähköpostiosoite, voidaan luovuttaa käytettäväksi suoramarkkinoinnissa huomioiden henkilön erikseen mahdollisesti antaman voimassaolevan sähköisen suoramarkkinoinnin sallivan luvan. Eväste on lyhyt tekstitiedosto, jonka verkkopalvelin tallentaa käyttäjän kiintolevylle. Evästeiden avulla Palveluntarjoaja voi kehittää palveluaan entistä asiakasystävällisemmäksi ja tarjota asiakkailleen kohdennettuja tuotesuosituksia, tarjouksia ja etuja. Käyttäjän verkkoselain todennäköisesti hyväksyy evästeet oletusasetuksin, mutta käyttäjä voi myös torjua evästeiden käytön oman selaimen asetuksista tai poistamalla evästeet selaimestaan palvelun käytön jälkeen. Lisätietoja selainkohtaisista käyttöohjeista saa selaimen valmistajan ohjeista. Verkkopalveluun sisältyvät palvelut voivat kuitenkin edellyttää evästeiden hyväksymisen toimiakseen.
Lue lisää verkkosivujen tietosuojakäytännöstä: Verkkosivujen tietosuojakäytäntö.
Evästeiden kieltäminen saattaa estää lahdenkarate.fi - sivuston toiminnan.


  On this website can be used as a so-called Cookies, to monitor the use of the service, to produce targeted advertising and to measure advertising effectiveness. In addition, the information collected through cookies, for example, if a cookie has the user's e-mail address, may be handed over for use taking into account the direct marketing of existing electronic direct marketing person individually possibly by allowing the permit. A cookie is a small text file that a Web server stores the user's hard disk. Cookies enable a service provider to develop its services more customer-friendly and provide customers with targeted product recommendations, promotions and benefits. The user's Web browser is likely to automatically accept cookies, but the user can also combat the use of cookies in your browser settings, or by removing cookies from their browser after the service to use. For more information of proprietary operating instructions of your browser manufacturer's instructions. However, the services included in the Web service may require the adoption of cookies to function.
More Info of Privacy Policy: Privacy Policy.
Denial of cookies may prevent lahdenkarate.fi-site activities. ----

Sulje/Close