Suomenmestaruuskilpailut 13.12.2009

Nuorten Karaten suomenmestaruudet ratkottiin sunnuntaina 13.12.2009 Helsingin kisahallissa. Lahden Karate sai kaikkiaan viisi suomenmestaruutta, viisi hopeaa sekä yhden pronssin.

Seuran menestynein kilpailija oli tällä kertaa Esa-Pekka Romppanen, joka vei mestaruudet sekä 14-15v. katassa että kumitessa. Esa-Pekka voitti katafinaalissa jo toisen kerran nuorten MM-kilpailussakin edustaneen seurakaverin Joni Kolarin tuomariäänin 3-2. Ottelussa (kumite) ainoan tiukan vastuksen Esa-Pekalle antoi toiseksi tullut Nurmijärven Shotokanin Topi Kulmala. Joni Kolari sijoittui omassa sarjassaan ottelussa hopealle voittaen selvin piste-eroin kaikki vastustajansa lukuun ottamatta Renshinkanin Markus Mannosta, joka valittiin myös Karateliiton vuoden tulokkaaksi.

Nea Mänty jatkoi vahvaa voittoputkeaan kukistaen jälleen Seigokanin Julia Valliuksen finaalissa tuomariäänin 4-1. Riku Salmi voitti kaikki vastustajansa puhtaasti tuomariäänin 3-0, saaden haltuunsa ensimmäisen suomenmestaruutensa poikien 12-13v. katasarjassa.

Andreas Antoniou taiteili myös puhtaasti mestaruuteen 18-20v. poikien katasarjassa vahvalla osaamisellaan. Samassa sarjassa seuratoveri Oliver Kuisma saavutti pronssia. Tyttöjen (18-20v.) katasarjassa Ina Hämäläinen jäi täpärästi hopealle nykyisin Lahdessa asuvalle ja samalla salilla harjoittelevalle Lohjan Karateklubia edustavalle Annamari Kaikkoselle.

Poikien (16-17v.) ottelussa Jere Ajanki osoitti jälleen vähän liiankin vahvaa tekniikkaa häviten mestaruuden kovien kontaktien vuoksi. Balsamia haavoihin antoi kuitenkin se, että sarja oteltiin kaikki kaikkia vastaan ja Jere voitti sarjan voittajan, Renshinkanin Touko Toralan. Lopputuloksena Jerelle jäi SM-hopea. Pyry Heiskaselle kumiten suomenmestaruus oli hyppysissä viime sekunneille asti, kunnes vastustaja sai tehtyä kolmen pisteen arvoisen suorituksen, ja Heiskanen jäi hopealle vain yhdellä pisteellä.

Seuran kansainvälinen tuomari Pirkko Heinonen valittiin kilpailun yhteydessä Karateliiton vuoden tuomariksi. Karateliitto myönsi myös edustusoikeuden helmikuussa Turkin Izmirissä käytäviin Nuorten EM-kilpailuihin Lahden Karaten Nea Männylle (kata) ja Esa-Pekka Romppaselle (kata ja kumite).

Pysyvä linkki tähän artikkeliin: https://www.lahdenkarate.fi/2009/12/14/suomenmestaruuskilpailut-13-12-2009/

Verkkopalvelussamme käytetään evästeitä käytättäjäkokemuksen parantamiseksi. This website uses cookies to improve your experience. Hyväksy painamalla OK / Accept with pushing OK. Lisätietoja/More Information

Tällä verkkosivustolla voidaan käyttää ns. evästeitä ("cookies") palvelun käytön seurantaan, kohdennetun mainonnan tuottamiseen ja mainonnan tehon mittaamiseen. Lisäksi evästeiden avulla kerättyjä tietoja, mikäli evästeessä on esim. käyttäjän sähköpostiosoite, voidaan luovuttaa käytettäväksi suoramarkkinoinnissa huomioiden henkilön erikseen mahdollisesti antaman voimassaolevan sähköisen suoramarkkinoinnin sallivan luvan. Eväste on lyhyt tekstitiedosto, jonka verkkopalvelin tallentaa käyttäjän kiintolevylle. Evästeiden avulla Palveluntarjoaja voi kehittää palveluaan entistä asiakasystävällisemmäksi ja tarjota asiakkailleen kohdennettuja tuotesuosituksia, tarjouksia ja etuja. Käyttäjän verkkoselain todennäköisesti hyväksyy evästeet oletusasetuksin, mutta käyttäjä voi myös torjua evästeiden käytön oman selaimen asetuksista tai poistamalla evästeet selaimestaan palvelun käytön jälkeen. Lisätietoja selainkohtaisista käyttöohjeista saa selaimen valmistajan ohjeista. Verkkopalveluun sisältyvät palvelut voivat kuitenkin edellyttää evästeiden hyväksymisen toimiakseen.
Lue lisää verkkosivujen tietosuojakäytännöstä: Verkkosivujen tietosuojakäytäntö.
Evästeiden kieltäminen saattaa estää lahdenkarate.fi - sivuston toiminnan.


  On this website can be used as a so-called Cookies, to monitor the use of the service, to produce targeted advertising and to measure advertising effectiveness. In addition, the information collected through cookies, for example, if a cookie has the user's e-mail address, may be handed over for use taking into account the direct marketing of existing electronic direct marketing person individually possibly by allowing the permit. A cookie is a small text file that a Web server stores the user's hard disk. Cookies enable a service provider to develop its services more customer-friendly and provide customers with targeted product recommendations, promotions and benefits. The user's Web browser is likely to automatically accept cookies, but the user can also combat the use of cookies in your browser settings, or by removing cookies from their browser after the service to use. For more information of proprietary operating instructions of your browser manufacturer's instructions. However, the services included in the Web service may require the adoption of cookies to function.
More Info of Privacy Policy: Privacy Policy.
Denial of cookies may prevent lahdenkarate.fi-site activities. ----

Sulje/Close